Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy?

reklama:
pes
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy?Foto: www.freepik.com

Napriek tomu, že je väčšina psov bystrých a s vysokou inteligenciou, existujú plemená, ktoré sú najmúdrejšie. Radí sa medzi nich aj váš domáci maznáčik? Každý chovateľ psa miluje svojho miláčika natoľko, že o jeho inteligencii určite nepochybuje a zdravo ju podporuje. Napriek tomu sú plemená, ktoré sú v premýšľaní a jednaní rýchlejšie ako blesk. Ktoré to sú a držia sa v „TOP päťke“?

5 najmúdrejších psích plemien môžete vidieť na nasledujúcom videu:

Inteligencia psov je iná ako u ľudí

Rozumové nadanie je trochu iné ako u nás, kedy je možné inteligenciu kategorizovať na schopnosti porozumieť a uvažovať, verbálne schopnosti a napríklad pamäť. U psov sa chytrosť riadi inštinktmi, adaptívnou inteligenciou, poslušnosťou a tiež priestorovou orientáciou. Ktoré rasy sú v inteligencii teda najlepšie?

Border kólia

kólia
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy?Foto: www.freepik.com

Medzi psími odborníkmi je toto plemeno považované za najinteligentnejšie. Sú rýchlo učenliví a perfektne reagujú na stimuly. Sú talentovaní drieči a vyhlásení svojim umom naháňať stáda. Kólie sú úplne oddané svojej rodine a majú silný ochraniteľský pud. Ide o pohodárov, ktorých je však potrebné zamestnať nejakou aktivitou, inak sa môžu stať neriadenou strelou. Bavia ich nové cviky, triky alebo povely a vynikajú v športoch ako sú agility a dog dancing.

Pudel

pudel
5 najmúdrejších plemien psov na svete. Máte takého doma aj vy?Foto: www.freepik.com

Plemeno pochádza pôvodom z Francúzska a radí sa na 2. miesto v inteligencii. Pudlové sú veľmi spoločenskí a priateľskí psy, ktorí sú zároveň veľmi vnímaví a učenliví. Veľmi rýchlo si zapamätajú a zvládajú nové pokyny, pri ktorých často využívajú aj svoju neskutočnú obratnosť. Dôsledný výcvik vyžadujú trpasličie pudle, ktorí majú sklony k nervozite a ich reakcie sú často pomerne prehnané. Pudle vyžadujú pevný poriadok a istotu.

Pokračujte na ďalšej strane

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 25. mája 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.