5 dôvodov, prečo je nezmysel zbierať jesenné lístie na záhrade. Radšej šetrite sily

Zdieľať
listy na záhrade
5 dôvodov, prečo je nezmysel zbierať jesenné lístie na záhrade. Radšej šetrite sily Foto: www.gettyimages.com

Lístie padá a padá. A väčšina z nás sa ho snaží pohrabať a vyčistiť si záhradu. Podľa odborníkov je to chyba…

Hrabanie lístia býva každoročnou „jesennou kratochvíľou“ väčšiny majiteľov záhrad. Motiváciou je uprataná záhrada, ale aj prevencia proti plesňovým chorobám trávnika, ktoré môžu navlhnuté listy privodiť. Zaujímavé je, že v poslednej dobe sa stále viac odborníkov prikláňa k tomu, aby sa listy vôbec nezhrabávali (s výnimkou komunikácií a ciest). Prináša totiž záhrade viac benefitov, než si myslíte. A čo konkrétne ide?

V príspevku autora Ourstoneyacres nájdete tipy, ako využiť opadané lístie. Viac na kanále YouTube.

Chráni záhradu pred mrazom

Všeobecne sa hovorí, že opadané lístie je „ťahákom“ pre rôzne plesne. Podľa nových výskumov to nie je až taká pravda. Pokiaľ je v rozumnej miere rozprestreté po trávniku (alebo v záhonoch), naopak môže rastlinám poskytnúť „ochranný plášť“, ktorý ich ochráni pred mrazom a prípadnými škodcami. Ak máte teda záhon posiaty lístím, určite sa ho nesnažte „upratovať“. Naopak nechajte prírodu pracovať pre vás.

Udržuje vlhkosť pôdy

Hoci to tak nepôsobí, pôda v zime (pokiaľ nie je pokrytá snehom), trpí na nedostatok vlahy a živín. Aby sa tomu predišli, stačí nechať lístie tam, kde je. Vytvorí prirodzenú mulčovaciu vrstvu, ktorá ochráni pôdu pred vysychaním a navyše jej dodá potrebné živiny. Najviac živín sa nachádza v listnáčoch ako je liesok alebo lipa. Pozor si dajte na orech, obsahuje totiž látky, ktoré spomaľujú rast rastlín!

Vytvára prírodné hnojivo

Vyhadzovať opadané lístie? To je číre šialenstvo! Obzvlášť, pokiaľ ide o suché kúsky. Pokiaľ máte chuť, môžete si z neho vyrobiť prírodné hnojivo. Ako na to: Lístie nasekajte nadrobno a rozložte ho po pôvodnom povrchu. Vďaka tomu sa pekne rozloží a na jar vám poslúži ako zdroj živín pre rastliny.

zbieranie listov
5 dôvodov, prečo je nezmysel zbierať jesenné lístie na záhrade. Radšej šetrite sily Foto: www.gettyimages.com

Chráni stromy

Opadané lístie je tiež skvelou ochrankou pre stromy, ktoré v zimných mesiacoch trpia. Zhrabte ho ku kmeňom stromov tak, aby ste prikryli hlavne korene. Listy dodajú stromom veľa živín, ktoré na prežitie v zimnom období budú potrebovať.

Vytvorí úkryt pre živočíchy

Zima je zlá. A množstvo živočíchov potrebuje nejaký úkryt a potravu, aby prežila. Ide najmä o žaby, hady, mloky, slimáky, červy, chrobáky, mnohonožky, húsenice, mory, motýle a ďalšie… Opadané lístie dokáže všetkým týmto tvorom dať nový domov a možnosť prežitia v ťažkých podmienkach. Dajte im šancu na prežitie. Nebude vás to stáť vôbec nič. A príroda vám to potom vynahradí inak.

Zdroj: ireceptar.cz, www.ruralsprout.com, https://ekolist.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané