Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

12 príznakov toho, že môže vo vašom tele rásť rakovina: Jeden symptóm sa prejavuje v noci

reklama:
rakovina
12 príznakov toho, že môže vo vašom tele rásť rakovina: Jeden symptóm sa prejavuje v nociFoto: www.gettyimages.com

Existujú niektoré príznaky rakoviny, ktorých sme si snáď každý dobre vedomý a poznáme ich.

Celkový pocit únavy alebo neobvyklej hrčky a hrbolčeky sú dobre zdokumentované a pochopené príznaky smrteľnej choroby. Ako uvádza The Sun, potenie, konkrétne v noci, je podľa odborníkov z Healthline ďalším menej bežne známym príznakom špecifických typov rakoviny. Ide o tieto druhy rakoviny:

  • karcinoidné nádory
  • leukémia
  • lymfóm
  • rakovina kostí
  • rakovina pečene
  • mezotelióm

Potenie je spôsob, akým sa telo ochladzuje. Stáva sa to každému počas dňa, ale niektorí ľudia zaznamenávajú v noci epizódy zvýšeného potenia. Odborníci stále úplne nechápu, prečo niektoré druhy rakoviny spôsobujú nočné potenie. Môže to byť však dôsledok toho, že telo sa snaží bojovať s rakovinou. Môže ísť aj o hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza, keď má niekto túto chorobu, vysvetlili odborníci z Healthline.

1. Nevysvetliteľná bolesť

Je prirodzené pociťovať väčšiu bolesť, čím sme starší. Podľa charitatívnej organizácie Cancer Research však nevysvetliteľná bolesť môže byť znakom toho, že môže ísť o niečo vážnejšie.

2. Nevysvetliteľná strata hmotnosti

Malé zmeny hmotnosti v priebehu času sú úplne normálne, pokiaľ však výrazne schudnete bez toho, aby ste sa o to snažili, mali by ste o tom oznámiť svojmu lekárovi. Podľa American Cancer Society je nevysvetliteľná strata hmotnosti často prvým viditeľným príznakom rakoviny pažeráka, pankreasu, žalúdka a pľúc.

3. Neobvyklá hrčka alebo opuch

Pretrvávajúce hrčky alebo opuchy na ktorejkoľvek časti tela by mal vždy skontrolovať lekár. To zahŕňa akékoľvek hrčky na krku, podpazuší, žalúdka, slabinách, hrudi, prsiach alebo semenníkoch, vysvetlil Cancer Research.

4. Únava

Pocit únavy je úplne normálny a môže byť spôsobený stresom, nedostatočným jedlom alebo jednoducho nedostatkom spánku. Pokiaľ sa však cítite unavení bez jasného dôvodu, môže to byť znakom toho, že niečo nie je v poriadku – poraďte sa preto so svojím lekárom. Únava môže byť príznakom rakoviny krvi, ako je leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm. Je to preto, že tieto rakoviny začínajú v kostnej dreni, ktorá produkuje červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík do celého tela.

5. Kožné zmeny

Keď sa miesto, bradavice alebo rana nehojí, hoci je to bezbolestné, lekár by to mal skontrolovať. Rovnako by ste si mali byť vedomí všetkých nových alebo existujúcich materských znamienok, ktoré menia veľkosť, tvar alebo farbu, svrbia, bolia, krvácajú alebo tečú. Akúkoľvek neobvyklú zmenu na koži alebo nechtoch, či už ide o novú zmenu alebo je tam už nejaký čas, by mal skontrolovať váš lekár.

6. Problémy s prehĺtaním

Ak máte problémy s prehĺtaním a nesúvisí to s inou chorobou, ktorú už máte, oplatí sa navštíviť lekára. Problémy s prehĺtaním môžu byť príznakom rakoviny pažeráka, uvádza Cancer Research.

rakovina
12 príznakov toho, že vo vašom tele môže rásť rakovina: Jeden symptóm sa prejavuje v nociFoto: www.gettyimages.com

7. Tráviace problémy

Patrí medzi ne bolestivé pálenie záhy, pretrvávajúca strata chuti do jedla alebo nadúvanie (aj keď takýto stav príde a znovu odíde, poraďte sa so svojím lekárom). Cancer Research na svojej webovej stránke uvádza, že problémy s trávením môžu byť skorým príznakom rakoviny žalúdka.

8. Chrapľavý hlas, pretrvávajúci kašeľ alebo dýchavičnosť

Pokiaľ vám chrapľavý hlas nezmizne sám od seba, mali by ste s ním navštíviť lekára. Rovnako tak v prípade, že nevysvetliteľný kašeľ nezmizne do niekoľkých týždňov. Nie je nezvyčajné, že sa tu a tam zadýchate. Ak si však všimnete, že sa zadýchate viac ako obvykle alebo na dlhšiu dobu, povedzte to svojmu lekárovi. Ak máte chrapľavý hlas dlhšie ako 3 týždne, môže to byť podľa webovej stránky NHS (Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva) príznakom rakoviny hrtana.

9. Zmeny v močení alebo vyprázdňovaní

Zmeny vo vyprázdňovaní môžu zahŕňať zápchu či riedku stolicu, ale rovnako tak časté vyprázdňovanie môže byť príznakom niečoho vážnejšieho. O problémoch s močením hovoríme vtedy, ak chodíte močiť častejšie ako obvykle alebo naliehavo, pociťujete bolesť pri močení alebo nemôžete močiť vtedy, keď potrebujete, uviedla Cancer Research.

10. Nevysvetliteľné krvácanie alebo krv

Nevysvetliteľné krvácanie môže byť často spôsobené niečím oveľa menej závažným ako rakovina, ale vždy by ste to mali nahlásiť svojmu lekárovi. Zahŕňa to krv vo vašej stolici, moči či zvratkoch alebo keď krv vykašliavate – bez ohľadu na to, koľko alebo aké farby (môže to byť červená alebo tmavšia farba, napríklad hnedá alebo čierna). Zahŕňa tiež akékoľvek nevysvetliteľné vaginálne krvácanie medzi menštruáciami, po sexe alebo po menopauze.

11. Vred v ústach alebo miesto, ktoré sa nehojí

Je bežné, že sa vám v ústach objavia vredy (malé vriedky), keď ste trochu vyčerpaní. Obvykle by sa mali zlepšiť do dvoch týždňov. Avšak vred alebo červené či biele miesto, ktoré sa nezahojí po 3 týždňoch, by ste mali nahlásiť svojmu lekárovi alebo zubárovi.

12. Nezvyčajné zmeny na prsiach

Zmena veľkosti, tvaru alebo pocitu na prsníku alebo akékoľvek kožné zmeny, začervenanie alebo bolesť v prsiach, to všetko stojí za vyšetrenie. Rovnako by sa mali sledovať (ak nie ste tehotná alebo nedojčíte) aj zmeny na bradavkách, vrátane tekutiny, vytekajúcej z bradavky, ktorá môže byť zafarbená krvou.

Hoci nie je vždy úplne ľahké o rakovine hovoriť, rozhovor s vašim praktickým lekárom vám môže veľmi pravdepodobne zachrániť život. Ak máte niektorý z týchto príznakov, je veľmi dôležité, aby ste sa nechali vyšetriť vaším lekárom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 6. júna 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.